środa, 23 marca 2011

Koszule nocne

Okrywający cały tułów, luźny, jednoczęściowy ubiór, używany do snu, współcześnie noszony niemal wyłącznie poprzez kobiety.
Osobna koszula do snu zaczęła być używana w średniowieczu, choćby już Rzymianie w okresie cesarstwa sypiali w tunikach innych niż noszone w dzień. Z inwentarzy wynika, że tożsamy zwyczaj istniał także w kraju Karola Wielkiego. Oddzielny ubiór na noc był na starcie dostępny tylko dla zamożnych – w średniowieczu prosty lud sypiał nago, oszczędzając odzież.
Koszula nocna na start nie różniła się krojem od dziennej, mając kształt litery T. W XVI wieku, gdy koszula dzienna zaczęła się w ogromnym stopniu przerabiać, nocna pozostała przy prostym kroju, wyjątkowo w sytuacji koszul męskich.
W XVIII wieku wymyślono tzw. koszule małżeńskie. Dzięki otworom w odpowiednich miejscach umożliwiały one pruderyjnym parom stosunek seksualny bez narażenia się na widok czy dotyk nagiego ciała współmałżonka. Otwór w tego rodzaju koszuli damskiej był otoczony dyskretnym haftem, a wręcz wyszytymi pobożnymi sentencjami. Klapka męskiej koszuli była zapinana na guziki. Do XX wieku w koszulach sypiali również mężczyźni (ilustracja do Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa). Materiałem używanym na koszule nocne było płótno lniane, rzadko konopne. W XIX wieku, wraz z rozpowszechnieniem się bawełny, zaczęto stosować bardziej miękkie i delikatne tkaniny bawełniane.

Na początku XX wieku jako męski strój nocny pojawiła się piżama i w drugiej połowie tego stulecia prawie całkiem zastąpiła koszulę. Cały czas jednakże tworzy się koszule nocne przeznaczone dla mężczyzn.
W latach 70. XX wieku modne były koszule zwane baby doll. Później popularność zaczęły uzyskiwać trykotowe koszule nocne będące luźniejszą i dłuższą odmianą T-shirtu, w większości sytuacji ozdobione dużym, kolorowym nadrukiem.
Współczesne kobiece koszule nocne posiadają rozmaite odmiany, wzory i kolory, choć na całość ich krój jest dość luźny – rozszerzają się od razu od ramion bądź są odcięte nad lub pod biustem. Szyte są głównie z tkanin i dzianin bawełnianych, zdarza się, że też sztucznych. Mogą być też, identycznie jak inna elegancka bielizna, jedwabne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz